[Recenzja]Hanakisou

Nadszedł czas by zakwitły kwiaty

Jednak świat okryty jest nieskończonym śniegiem

Mówią, że „śnieg” jest tym, który „przyniesie koniec”

Tym, który zakończy wszystko 「ANATHEMA」

Zaiste śnieg jest tym który niesie koniec

jednak nie zapobiegł wojnie

Powtarzająca się wciąż wojna pomiędzy siedmioma królestwami

Ludzkie istnienie zostało zagrożone przez ostatnią z nich

Profetka, „Białopióra” , rzekła : śnieg jest „żalem”

Żalem Pana za grzechy ludzkości

Niewielu nie uwierzyło jej słowom

A „śnieg” zaczął zalegać grubą warstwą w ludzkich myślach

Poprosili wieszczkę o sposób na zatrzymanie żalu

Przemówiła: „jest tylko jeden sposób”

„Świat będzie trwał jeśli on spotka swój koniec”

 

Młody mężczyzna budzi się w zaspie śniegu i zdaje sobie sprawę z tego, że nie bardzo wie gdzie jest, co tu robi i co najważniejsze kim jest a opadający śnieg budzi w nim niepokój. Z pomocą przybywa mu nastoletni chłopak, który nazywa naszego bohatera Kuroto i oznajmia mu, że są towarzyszami podróży. Nasz zdezorientowany bohater prosi chłopca o przedstawienie się, ten jednak robi to dość okrężną drogą, jednak Kuroto dość szybko odgaduje, że jego znajomy ma na imię Hanashiro. Ostatecznie Kuroto postanawia ruszyć w dalszą podróż z Hanashiro, by dowiedzieć się czegoś o sobie ale i o celu ich wędrówki.

20161124194711

W Saikoku profetka- Shirofukuro wydaje Ginshu- dowódcy trzeciej armii- polecenie sprowadzenie jego z powrotem. Koło przeznaczenia zaczyna się obracać.

Po dotarciu do miasta, Hanashiro pozostawia Kuroto samego, tłumacząc się „załatwieniem kilku spraw”. Kiedy Kuroto zniecierpliwiony oczekiwaniem wyrusza na poszukiwanie chłopaka, odnajduje go spuszczającego łomot jakiemuś tajemniczemu typowi, który usiłuje namówić go do powrotu. Po tej scenie Hanashiro przyznaje się Kuroto do tego, że na ich tropie jest pościg i obiecuje opowiedzieć mężczyźnie więcej kiedy go zgubią. Po zrobieniu zakupów bohaterowie ukrywają się w opuszczonej stajni, gdzie Hanashiro wyjawia Kuroto, że uciekł z domu przybranego rodzica, po tym jak traktowany był jak człowiek do brudnej roboty i dlatego w karki dyszy im pościg. Hanashiro mówi, że Kuroto zamieszkiwał samotnie pobliskie góry, lubi gotować i postanowił wyruszyć z Hanashiro w podróż w trakcie której poślizgnął się, uderzył głową w lód i stracił pamięć. Kuroto czuje, że Hanashiro nie mówi mu całej prawdy a amnezja Kuroto jest mu na rękę, postanawia jednak nie drążyć chwilowo dalej tematu. W nocy Kuroto ma koszmar, który napełnia go niepokojem tym większym,że nie znajduje przy sobie Hanashiro. Po odnalezieniu chłopaka okazuje się, że dostał on gorączki.

W tym samym czasie armia Ginshu utyka w śniegach a siedem królestw rozpoczyna kolejną wojnę.

20161201151612

Kuroto i Hanashiro znajdują schronienie w jednym z miejskich domów. Córka ich gospodarzy- Kisa, prosi chłopaków by zostali na śniadanie albo chociaż do czasu powrotu jej ojca i brata z zebrania. Kisa mówi Kuroto, że Tou i Gun rozpoczęły kolejną wojnę nie zważając na to, że świat się rozpada. Po słowach dziewczynki Kuroto robi się słabo a Hanashiro jest przekonany, że mała mu coś zrobiła. W międzyczasie do domu wracają mężczyźni a Hanashiro przeczuwając, że coś jest nie tak, bierze Kisę jako zakładniczkę by zapewnić sobie i Kuroto bezpieczną ucieczkę, Kuroto zmusza jednak chłopca do wypuszczenia dziewczynki.

20161124215040

Kuroto wraz z nadal cierpiącym na gorączkę Hanashiro lądują w miejskim więzieniu. W tym miejscu Kuroto dowiaduje się od strażnika, że  kuroto samym swoim istnieniem sprawia, że opada niekończący się śnieg. Hanashiro mówi Kuroto, że nie ma się czym przejmować bo to tylko stara bajka. Od strażnika dowiadują się też, że ma przybyć po nich ktoś bardzo ważny. Przyparty przez Kuroto do muru Hanashiro wyjawia mu, że ucieka dlatego, że nie zabił kogoś chociaż powinien był to zrobić. Kuroto mówi mu, że dobrze zrobił ale jednocześnie zarówno słowa chłopca jak i wcześniejsze koszmary wywołują u niego poczucie, że powinien za coś przeprosić. Hanashiro protestuje i mówi, że to świat powinien go przepraszać. W tym momencie w lochu zjawia się Ginshu, który od samych drzwi mówi chłopakowi by przestał się wygłupiać i wrócił do Shirofukuro a jeśli zabije Kuroto to król z pewnością przebaczy mu zdradę. Hanashiro podstępem odzyskuje miecz po czym atakuje kapitana, obrywa przy tym jednak środkiem usypiającym. Na ratunek dwójce nieszczęśników przybywa tajemniczy Kurotaka, który teleportuje się razem z dzieciaczkami do swojej wieży, będącej reliktem minionych czasów. Pomoc Kurotaki jest jednak tylko czasowa a opadający śnieg przybliża świat do jego końca.

 

20161201151057

Pierwszy raz z Hanakisou  zetknęłam się w wersji pecetowej w bardzo zamierzchłych czasach i od tamtego czasu co zimę w jakiś sposób wracałam do tego tytułu, tylko po to by go nie dokończyć. Tej zimy twardo postanowiłam sobie, że wreszcie skończę  Hanakisou choćby miało mnie to przyprawić o stany depresyjne. I tak też się stało. Co prawda od czasu wersji pecetowej (2003) gra dorobiła się dwóch portów na konsole Sony i wersja na PSP wygrała u mnie dwoma dość istotnymi walorami: ma voice acting (obsada jest kapitalna) i jestem w stanie robić normalnie zrzuty ekranu.

20161228130329

Historia w Hanakisou jak zapewne zauważyliście po dość długim wprowadzeniu fabularnym ( a jest to jedynie main route do momentu podziału na dwa prawdziwe zakończenia i towarzyszące im mniej lub bardziej złe zakończenia) gra ma dość ciężki, apokaliptyczny klimat a większość z szesnastu zakończeń jest mniej lub bardziej tragiczna. Przewija się także dość mocno motyw dobra jednostki postawionego naprzeciw dobru ogółu i tego jakie dla postaci wiążą się z tym wyzwania. Spośród pobocznych zakończeń moim ulubionym, pod względem tragizmu sytuacji jest definitywnie 春告げの鳥 (Ptak wieszczący wiosnę) w którym po emocjach dało mi wszystko: zaczynając od obietnicy jaką wymógł Kuroto na Kurotace, poprzez małego Kuroto z przyszłości, stosunku jaki miał do niego Kurotaka, tego, że nowy Zbawiciel nie przejmował się losem Kuroto a kończąc na Kurotace, który zdaje sobie sprawę,że gdyby jednak wyznał to co leży mu na sercu, to przyszłość Kuroto i całego świata mogła by zupełnie inaczej wyglądać. Oba prawdziwe zakończenia były bardzo satysfakcjonujące i pomimo poświęceń ze strony niektórych bohaterów miały bardzo optymistyczny wydźwięk. Osobiście jednak to pierwszy z true endingów (花に捧ぐ) bardziej mnie poruszył, głównie poprzez samiutką końcówkę w której Hanashiro i Kuroto sadzą drzewo sakury w miejscu w którym znajdowała się wieża Kurotaki. W drugim z true endingów diabelnie podobało mi się odkupienie w pewien sposób Shirofukuro, która to postać przez sporą część historii odgrywała rolę szwarccharakteru.   Po zobaczeniu dwóch true endingów możemy przejść do megane route, która pełna jest złych zakończeń i na niej znajduje się wspomniane wcześniej 春告げの鳥. Ścieżka ta jest o tyle ciekawa, że Kurotaka pojawia się w niej znacznie wcześniej i skupia się ona na relacji pomiędzy Kuroto a Kurotaką.

20161229132903

Po ukończeniu głównych scenariuszy odblokowane zostają dodatkowe historie. Pierwszą z nich jest A little story w której Kurotaka opowiada małemu Kuroto bajkę. OD nas zależy czy będziemy chcieli zobaczyć poważny scenariusz który przedstawia historię pierwszego Kuroto i Zbawiciela; czy może raczej wolimy przeczytać zabawną, pełną gagów opowiastkę o tym jak pewien ciemnowłosy młodzieniec wziął udział w turnieju sztuk walki, bo nie chciał zostać żoną pewnego rozwydrzonego różowowłosego księcia. Drugim z bonusów jest A sight of petals red, w której z perspektywy Hanashiro śledzimy jego relacje z Shirofukuro i Ginshu. Również ten scenariusz oferuje dwa zakończenia: jedno będące kontynuacją 銀の螺旋, znajdującego się na megane route oraz drugie które rozgrywa się po 花に捧ぐ. Ostatnim scenariuszem jest 花唄 (Hana Uta), która opowiada o rodzicach Kuroto: Shigure i Ayabeni. Los rodziców naszego bohatera był raczej nieciekawy ale bardzo spodobały mi się w tym scenariuszu dwie rzeczy: pierwszą była początkowo niezręczna relacja Shigure i Ayabeni, która z czasem przerodziła się w miłość; a drugą samo zakończenie w którym pod rozkwitającymi drzewami sakury Shigure odwiedza grób Ayabeni i spotyka Kuroto i Hanashiro. Prawie zapomniałam o jeszcze jednej scenie która mi się spodobała: Shigure i Kurotaka zapijający w knajpie po przypadkowym spotkaniu.

20170213154647

Mocną stroną gry są także postacie. Nasz protagonista Kuroto, to dobry człowiek, który lubi gotować, ma fioła na punkcie warzyw i generalnie dba o swoich najbliższych. Kocha świat w którym żyje i nie chce doprowadzić do jego końca ale jednocześnie chce też żyć. Hanashiro jest zdeterminowanym dzieciakiem, który bezgranicznie kocha Kuroto i nie ma nic przeciwko poświęceniu całego świata, jeśli sprawi to, że Kuroto będzie mógł żyć. Przychodzi mu to tym łatwiej, że czuje się wykorzystywany  przez Shirofukuro. Nie lubi zbytnio Kurotaki którego nazywa głupim ptaszydłem (Głuptaka to takie moje luźne tłumaczenie).

20170201181659

Drugą parą ważnych dla fabuły bohaterów są ptaki-opiekunowie świata; a więc Kurotaka i Shirofukuro. Zadaniem obu z nich jest doprowadzenie do konfrontacji kuroto i Zbawcy i ochrona swojego podopiecznego. Kurotaka jest chyba moją ulubioną postacią: sprawia wrażenie beztroskiego żartownisia ale jest głęboko przejęty losem Kuroto i chce dla swojego przybranego dziecka jak najlepiej. Jest także jedną z dwóch postacie które wiedzą jak można rozwiązać problem kuroto i Zbawcy ale zdaje sobie też sprawę z tego z czym się to wiąże i jakie będzie mieć konsekwencje zarówno dla głównych zainteresowanych jak i dla obserwatorów.

20170213154529

Shirofukuro jest całkowitym przeciwieństwem Kurotaki: pragnie zrobić wszystko by świat przetrwał. Początkowo naprawdę była to moja najbardziej nielubiana postać. I pozostało by tak prawdopodobnie do samego końca gdyby nie zachowanie się w drugim true endzie. Ponadto dodatkowy scenariusz A sight of petals Red, który skupia się na relacji Hanashiro i Shirofukuro, ukazuje tego ostatniego  w nieco innym świetle. Niezaprzeczalny jest też fakt, że Shirofukuro pragnie chronić świat bo liczy na powrót Pana i chce mu udowodnić, że Jego eksperyment nie był całkowitym niepowodzeniem. Ostatnią główną postacią jest dowódca trzeciej armii- Ginshu. Mężczyzna jest jednym z potomków poprzedniego Zbawcy i bardzo poważnie traktuje zadanie obrony swojego kraju, jego obywateli ale i los całego świata leży mu na sercu. Przy okazji ma też uroczą stronę tsundere i próbuje być dla Hanashiro kimś w rodzaju starszego brata ( co Hanashiro ignoruje). Na koniec pozostawiłam postać która odpowiedzialna jest za cały system kuroto i Zbawcy: Pana ptaków- Badacza. Badacz stworzył świat z tym dziwacznym światem, po czym po pierwszej konfrontacji pomiędzy Kuroto i Zbawcą uznał, że eksperyment zakończył się fiaskiem i porzucił świat, pozostawiając ptaki na jego straży. Na początku naprawdę go nie cierpiałam ale po ukończeniu wszystkich scenariuszy, doszłam do wniosku, że po pierwsze HaccaWorks* stworzyło naprawdę dobrą postać boga (takiego którego motywy są niezrozumiałe dla postaci a nie człowieka z boskimi mocami), po drugie Badacz może i porzucił świat ale jakaś część jego w nim pozostała, po trzecie w drugim true endzie (遠く、不断に) okazuje się, że może jednak nie przekreślił tego świata absolutnie a jedynie pozwolił jego opiekunom podjąć decyzje o jego dalszych losach. Generalnie postacie należą do tych, które należało by mocno przytulić.

20170213154431

Pod względem technicznym Hanakisou prezentuje się dobrze, w szczególności jeśli weźmiemy pod uwagę to, że jest to produkcja doujinowa na dodatek mająca też swoje lata. Postacie są raczej przyjemne dla oka i mają bogatą gamę zarówno mimiki jak i póz. CG skupiają się głównie na postaciach i w wersji na PSP zostały przycięte do wersji 16:9 ( którą możemy sobie przewinąć w dół). Kapitalnie prezentuje się oprawa muzyczna. Za ścieżkę dźwiękową odpowiedzialna jest bowiem Shikata Akiko, która także zaśpiewała towarzyszący animacji początkowej utwór Hanakisou. W muzyce aż czuć desperację, zimowy chłód i opadający cicho acz niezmiennie śnieg. I przyznaje się szczerze, że po raz pierwszy ponad siedem lat temu zainteresowałam się Hanakisou właśnie dzięki niesamowitemu soundtrackowi. Wersja na PSP zaopatrzona jest także w voice acting i obsada jest naprawdę mocna. Jako Kuroto występuje Shinichiro Miki, w rolę Hanashiro wcieliła się Saiga Mitsuki, głosy ptakom udzielili Inoue Kazuhiko (Kurotaka) i Shinohara Emi (Shirofukuro), tsundere Ginshu to Itou Kentarou. Ponadto w scenariuszu Hana Uta występują: Seki Toshihiko jako Shigure, Masuda Yuki jako Ayabeni, Ishida Akira jako Kaina (ojciec Ginshu) oraz Suzumura Kenichi jako brat Shigure-Toki. Z bonusów oprócz wspomnianych wcześniej dodatkowych scenariuszy, mamy też dostęp do galerii CG (w którą wliczone są także tła oraz dwie wersje openingu) oraz podglądu zakończeń. I tu muszę wspomnieć o pewnym bardzo upierdliwym problemie który psuł mi masochistyczną przyjemność płynącą z Hanakisou: gra nadpisuje sejw systemowy w tak kretyński sposób, że musiałam cześć zakończeń i sporą część common route’a przechodzić po parę razy bo gra zwyczajnie kasowała mi wcześniejszy postęp. Nie mam pojęcia dlaczego tak się działo ale nim wreszcie udało mi się uzyskać 100% wszystkich CG i zakończeń, byłam bliska rozpaczy ( bo ileż można kombinować jak tu nadpisać sejw żeby znów się wszystko nie skasztaniło).20170213154503

Hankisou jest pierwszym tytułem jaki ukończyłam w tym roku i z czystym  sercem mogę przyznać, ze warto było robić do tego tytułu podchody przez tyle lat, bo jest to naprawdę świetna opowieść, której bohaterowie i ich los na długo zostaną w mojej głowie. Mogę też zaliczyć Hanakisou w poczet moich absolutnie ulubionych visual novel, nawet jeśli tytuł ten potrafił niekiedy doprowadzić mnie do łez, bezsenności i ogólnego poczucia beznadziei. Mam nadzieję, że kiedy zabiorę się za Akaya Akashiya Ayakashino to spotkam co najmniej tak sympatycznych bohaterów i równie interesującą historię.

 

20170213154551

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.