[Recenzja]Forest

” Możesz opowiedzieć mi historię? Historię w której będę wystepować.”

Tokijską dzielnicę Shinjuku zaczyna przenikać żyjący własnymi opowieściami Las. Grupa postaci musi stawić  czoła postawionym przed nimi zagadkom Lasu. A zagadki te nie będą proste i jednoznaczne.

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak opisać fabułę „Forest”, żeby nie zacząć sypać spoilerami na prawo i lewo (co pewnie i tak zrobię ). „Forest” jest po prostu strasznie pokręconą historią i pół królestwa temu kto będzie w stanie jednoznacznie powiedzieć o czym ta visual novel jest. Już samo ustalenie kto jest głównym bohaterem nie jest łatwe chociaż początkowo może się wydawać, że jest nim  Akeru. Jednak wraz z rozwijaniem się tego szaleństwa jakim jest „Forest”, doszłam do wniosku, że za głównego bohatera należałoby chyba uznać sam Las, który wykorzystuje motywy z różnych opowieści by stworzyć swoją własną. I tym chyba właśnie jest „Forest”- opowieścią o opowieściach. Z drugiej jednak strony w warstwę fantastyczną wpisane są postacie, które mają całkiem realne problemy życiowe z którymi po prostu nie umieją sobie poradzić a zagadki i próby jakie stawia przed nimi Las w pewien sposób powodują, że zaczynają ruszać do przodu ze swoim życiem. Wszystko to składa się na totalnie zakręcona i dziwaczną opowieść w której przyjdzie nam spotkać postacie znane z literatury, sztuk teatralnych czy też filmów. Całość oczywiście w dość niekonwencjonalnym ujęciu.  Czarny Jeździec biorący udział w pokrętnej wersji Jumanji, Czarna Alicja na usługach Lasu, zwariowane przyjęcie u Kapelusznika, Puchatek walczący z Hefalumpem czy wyprawa na Laputę to codzienność postaci biorących udział w szalonej opowieści przygotowanej przez Las. Nasza grupka ludzkich bohaterów nie jest jednak skazana wyłącznie na swoją wiedzę literacką. W walce o przetrwanie zadań Lasu, pomagają im Dary. Są one jednak tak samo pokręcone jak i sam Las więc używanie ich często prowadzi do nieco odmiennych skutków niż to co zamierzali bohaterowie.

Oprawa techniczna pasuje do zakręconej opowieści wręcz idealnie. Sprite’y postaci są różnorodne i często zmieniają kostiumy dopasowując się do aktualnej konwencji opowieści. Tła stanowią przefiltrowane zdjęcia, głównie właśnie z dzielnicy Shinjuku. Jedyną rzeczą która graficznie mi się nie bardzo podobała to CG, są strasznie nierówne a większość z nich to sceny erotyczne, które wyglądają jakoś dziwnie. Muzyka jest naprawdę świetna, w szczególności do gustu przypadły mi utwory „Bagpiper”-towarzyszący najdynamiczniejszym częściom opowieści, „Garden”- który jest jednocześnie utworem użytym w openingu, oraz „Alone”(bardzo ładny kawałek).  Co do kwestii mówionych mamy tu dość ciekawy  przypadek, bowiem nie wszystkie kwestie mówione znajdują swoje odbicie w tekście. W angielskim patchu rozwiązano ten problem przez dodanie u góry ekranu żółtego tekstu. Poza tym klasycznie głosy podłożone mają tylko główne bohaterki, Akeru  i  reszta postaci pobocznych  są niemi.

„Forest” jest strasznie zakręconą historią i dalej nie jestem w stanie wprost powiedzieć o czym był. Na pewno jednak jest opowieścią wartą przeczytania jeśli lubi się zakręcone historie w których możliwość interpretacji jest naprawdę szeroka. Pod tym względem muszę przyznać, że Hoshizora METEOR odwalił naprawdę kawał dobrej roboty tworząc historię o której można naprawdę długo dyskutować, nie popadając jednak przy tym w przesadny patos. Jednocześnie ten pokręcony styl może nie wszystkim przypaść do gustu. Osobiście uwielbiam zarówno Ignanocka jak i Sharnoth, więc historia, która je zainspirowała wywarła na mnie naprawdę duże wrażenie i spokojnie mogę zaliczyć „Forest” moich ulubionych visual novel.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s