[PSP]Persona 3 Portable – FeMC Side

Noc nad Tatsumi Port Island, wysiada cała elektronika, na ulicach pustki a  do dormitorium Liceum Gekkoukan przebywa nasza bezimienna bohaterka. W środku wita ją tajemniczy chłopiec, który podsuwa jej do podpisania kontrakt na mocy którego ma ona wziąć odpowiedzialność za wszystkie swoje działania. Nie upływa wiele czasu a budynek atakuje Shadow-kreatura z głębi Tartarusa, a w naszej bohaterce budzi się siła do wezwania Persony Orfeusza-Pana Strun. Jak się okazuje nasza bohaterka nie jest jedyną posiadającą moc przyzywania Person a przy szkole działa S.E.E.S.- który zajmuje się tępieniem Shadows. Rozpoczyna się rok eksploracji tajemniczej wieży- Tartarusa, spotkań z ludźmi i oczywiście ratowania świata.Dla wszystkich tych którzy mieli przyjemność zagrać w Personę 3(FES) na PS2, powyższy wstęp brzmi zapewne bardzo znajomo, P3p jest bowiem nieco podrasowaną wersja gry z PS2. Główną zmianą jest możliwość gry żeńską bohaterką, co na pewno ucieszy dziewczyny, bo razem ze zmianą płci MC pojawia się możliwość nawiązania romansu z męskimi postaciami. Oprócz tego istnieje dalej możliwość gry męskim protagiem.

Ogromna zmiana nastąpiła także w gameplayu, można go teraz podzielić na dwie części: w jednej gramy jak w visual novel lub raising sima, w drugiej mamy klasycznego RPGa z eksploracją Tartarusa i wykonywaniem questów. W części vn zajmujemy się głównie podnoszeniem 3 statystyk bohaterki i odkrywaniem a także podnoszeniem poziomu Social Linków, dzięki którym jesteśmy w stanie tworzyć coraz silniejsze Persony. Statystyki i S-Linki wiążą się ze sobą dość mocno, niektórych S-Linków nie będziemy w stanie uaktywnić dopóki określone warunki zależne od statów nie będą spełnione. Dodatkowo wszystko wymaga niezłego planowania bo czasu mimo wszystko jest mało, S-Linków dużo a podnoszenie statystyk zajmuje też trochę czasu. Ponadto postacie z którymi S-Linki się nawiązuje bywają wolne tylko w określone dni, a czasem do podniesienia ich poziomu potrzebna jest Persona, której Arcana zgodne są z Arcanami danego bohatera. Przez S-Linki poznajemy także bliżej członków S.E.E.S, a  z męskimi bohaterami nasza bohaterka może nawiązać romans. Radosną nowiną dla  poligamistek jest to, że możliwe jest romansowanie z więcej niż jednym chłopakiem. Moralnie dwuznaczne ale, kogo to obchodzi skoro trzeba w końcu stworzyć lepsze Persony ヽ(´ー`)┌.  Ogólnie jeśli chcecie wymaksować wszystkie SL to polecam albo trzymanie naprawdę dużej ilości save’ów albo skorzystanie z jakiegoś poradnika, z tą uwagą, że wtedy też dobrze jest zapisywać grę codziennie. Statystyki można podnosić poprzez poprawne odpowiedzi na lekcji i korzystanie z różnych miejsc w które Tatsumi Port Island obfituje.

Druga część to jak już wspomniałam wyżej eksploracja Tartarusa, walki z plątającymi się po nim Shadowami, wykonywanie questów zleconych w Velvet Roomie i obijanie co jakiś czas pyska kolejnemu bossowi. Do Tartarusu udajemy się w tak zwanej Dark Hour, która istnieje jako bonusowa godzina w dobie, doświadczyć jej mogą jednak tylko ci którzy mają potencjał do przebudzenia Persony. Do Tartarusu najlepiej udawać się kiedy stan bohaterów jest dobry lub świetny, unika się wtedy przedwczesnego zmęczenia i odmowy współdziałania od postaci. Dodatkowo po opuszczeniu wieży sta bohaterów się pogarsza co może skończyć się chorobą i przymusem wizyty w szkolnym gabinecie pielęgniarskim .Walka w P3P jest turowa i opiera się głównie na wykorzystywaniu zdolności Person bohaterów znajdujących się w naszej drużynie. Ogromnym plusem jest to, że w końcu dostajemy pełną kontrolę nad poczynaniami bohaterów, czego nie mieliśmy w wersji na PS2 a stanowczo ułatwia to życie i wbijanie kolejnych poziomów doświadczenia. W przeciwieństwie jednak do poprzednich części możliwość zmiany Persony (Wild Card) posiada tylko główna bohaterka. Ponadto po wygranej walce, często pojawia się możliwość losowania kart, które podnoszą liczbę exp, zdrowie, pieniądze. Często trafia się także karta z Personą, której można użyć albo do fuzji albo po prostu przyzwać ją w walce. Fuzję, klasycznie przeprowadza się w Velvet Roomie, który oferuje także wszelakie zadania poboczne i a także kompendium Person, które jest bardzo przydatne, można z niego przyzwać Persony, które przetoczyły się bohaterce przez głowę, chociaż bywa to kosztowne. Ponadto wykonywanie zadań z VR opłaca się głównie dlatego,że dużo później pozwala na odblokowanie dodatkowego dungeonu (Monad), który pozwala na dość szybkie wbicie 99lvlu.

Inną duża zmianą która zaszła jest wycięcie wszystkich cut-scenek i zastąpienie ich właśnie visual novelowymi sprite’ami postaci i statycznymi tłami. Boli to tym bardziej, że filmików w P3 było dość sporo, a jedyne co pozostało to dwie wersje openingu. Kolejną zmianą są nowe BGM które przypisane są do ścieżki głównej bohaterki. Wraz ze zmianą bohaterki nastąpiły także zmiany fabularne, które bezpośrednio na zakończenie gry nie wpływają ale na pewno ucieszą fanów pewnych postaci.

Ogólnie gra jest naprawdę solidną rozrywką na jakieś 100godzin, jeśli dążymy do odblokowania każdego S-Linka i nabicia magicznego poziomu 99. Ponadto możliwość grania dziewczyną jest naprawdę fajną opcją, tym bardziej, że w poprzednich częściach mieliśmy taką możliwość tylko raz.Ponadto dwójka bohaterów bardzo wydłuża żywotność gry. Frustrujące bywają natomiast S-Linki i rozbijanie się godzinami po Tartarusie, który dość szybko potrafi robić się monotonny, tym bardziej jeśli nasz bohater oberwie Hama/Mudo i kilka godzin grindu idzie w diabły. Na pewno jest to gra godna polecenia miłośnikom JRPGów i całkiem niezły punkt startowy do rozpoczęcia zabawy zarówno z serią Persona, jak i poznanie mechaniki do przyszłego grania w gry z serii Shin Megami Tensei. Należy jednak zachować ostrożność bo mają one tendencje do pożerania życia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.