[Recenzja]Ever 17-the out of Infinity

Siedem osób uwięzionych na głębokości 153 stóp w podmorski parku rozrywki LeMU. Wszystkie drogi łączności ze światem zewnętrznym zostają zerwane a bohaterowie mają 119 godzin na ucieczkę nim LeMU zostanie zgniecione przez ciśnienie. Sam wypadek na skutek, którego zostają uwięzieni także nie jest do końca jasny a narastające pytania i wątpliwości wcale nie pomagają w dramatycznych zmaganiach o przeżycie.

Wydarzenia w LeMU śledzić będziemy z perspektywy dwóch bohaterów Takeshiego i Chłopca (Kid/Shounen). Każdy z nich ma zaś przypisany po dwie żeńskie bohaterki, w przypadku Takeshiego są to Sora i Tsugumi a Kida: You i Sara. Najważniejsza jest jednak końcowa ścieżka, której główną bohaterką jest Koko i w której otrzymujemy odpowiedzi na wszystkie pytania, które mogły nasunąć się przy czytania poprzednich czterech route’ów . Mówiąc szczerze, trudno napisać coś naprawdę konkretnego o fabule bez robienia gigantycznych spoilerów, które mimo wszystko psują nieco zabawę przy Ever17, gdzie jednak kombinowanie nad tym co się dzieje na ekranie jest połową rozrywki. Powiem tylko, że  po drodze  zaliczyć można kilka złych zakończeń, które pomagają w ogarnięciu wydarzeń a fabuła bardzo mocno kręci wokół Trzeciego Oka i koncepcji światów równoległych.

Co do samego Ever17 to jest ono drugą częścią serii Infinity, wypuszczonej przez studio KID, które po drodze zdążyło zbankrutować. W skład serii wchodzą oprócz E17 : Never7 i  Remember11. Oprócz tego w tym samym uniwersum rozgrywają się także wydarzenia z 12Riven i I/O. Samo Ever17 należałoby umieścić pomiędzy Never7 a Remember 11. Za angielską wersje Ever17 odpowiada Hirameki, które też poszło z torbami, jednak ich wydanie ciągle można dorwać w internecie.

Bohaterowie prezentują dość duży rozrzut pod względem charakterów. Mamy więc izolująca się od otoczenia Tsugumi, wesołą i przyjazną You,  Sorę , która pełni rolę opiekunki grupy, Sarę, która uwielbia bawić się w ninję a także Koko, która chyba jest najdziwniejsza bohaterką.  Oprócz tego mamy oczywiście dwóch męskich protagonistów. Jednym z nich jest student Takeshi Kuranari, który gubi w LeMU swoich przyjaciół. Drugim jest Kid- dzieciak z amnezją, nie do końca ogarniający co on tu właściwie robi i kim jest (prawie jak Casshern). Cała ta wesoła grupka z drobnymi zmianami personalnymi po drodze, usiłuje wydostać się z LeMU w jednym kawałku, po drodze prowadząc dyskusje na temat kanapek z kurczaczkiem (znanych także jako chicken burger) a także światów równoległych i innych powiązanych tematów.

Pod względem wykonania Ever17 prezentuje się ładnie i porządnie. Design postaci jest ładny a CG w większości też nie doprowadzają do reakcji WTF. Muzyka podkreśla atmosfery gry a utworem, który zapada najbardziej w pamięć jest Karma. Głosów postaciom użyczyli miedzy innymi Souichiro Hoshi jako Takashi/Kid,  Shitaya Noriko jako You, Asakawa Yuu jako Tsugumi, KasaharaHiroko jako Sora, Kana Ueda jako Sara i Mochizuki Hisayo jako Koko.

Ever17 jest bardzo dobrą sci-fi visual novel, bardzo często polecaną wszystkim, którzy dopiero zaczynają przygodę z vn. I mogę z całą odpowiedzialnością jako taką polecić ją, tym którzy dopiero co zaczynają się tym tematem interesować. Ponadto jest to naprawdę bardzo dobra historia po którą sięgnąć mogą nie tylko miłośnicy sci-fi ale także ci, którzy szukają czegoś interesującego i z duża dawką mindfucku. Jedyne co może odrzucać to długość, bo E17 jest naprawdę bardzo długie ale dla ścieżki Koko naprawdę warto zainwestować te kilkanaście  godzin czytania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.